Rodzice często nie wiedzą co mają zrobić w sytuacji, gdy dziecko nie chce się uczyć. Jeżeli szybko traci koncentrację, zaczyna bawić się długopisem, czy chodzić po pokoju to sygnał, żeby znaleźć lepszy dla niego sposób przyswajania wiedzy. Utrzymanie skupienia jest podstawą dobrych wyników w nauce i satysfakcji ucznia.
Pomóż dziecku osiągać lepsze efekty nauki. Skorzystaj z modelu VARK.
Przeanalizuj dotychczasowe osiągnięcia swojego dziecka. Jeśli to co robi, nie przynosi spodziewanego efektu, wykonaj test wykorzystujący wiedzę modelu nauki sensorycznej VARK Neila Fleminga. Wyróżnia on cztery style uczenia się:
wzrokowiec powinien stosować różne kolory, rysunki, grafiki czy ikonki w nauce. Wizualne skojarzenia łatwiej i szybciej pozwalają zapamiętać. Chętnie skorzysta z map myśli i diagramów;
słuchowiec skutecznie zapamięta czytane na głos teksty. Chętnie skorzysta z odpytywania, jako możliwości utrwalenia wiedzy. Łatwo rozproszą go jednak dodatkowe dźwięki;
czytelnik najlepiej uczy się robiąc notatki i streszczenia do wszystkiego, dodatkowo zakreślając tekst. Paradoksalnie ściągi są dobrym sposobem zapamiętania materiału;
kinestetyk do utrzymania uważności podczas nauki potrzebuje aktywności fizycznej. Zaleca się krótsze cykle nauki przerywane ruchem lub drobny ruch podczas nauki. Zapamiętuje przez doświadczenia i projekty.
Dziecko nie uczy się wg tylko jednego stylu. Jeżeli jednak wykonany test VARK wskaże, że dominującym jest styl kinestetyczny, nauka w tradycyjnej szkole może być dla niego frustrująca. Chodzenie po klasie, czy bujanie się na krześle raczej nie będzie akceptowalne, dlatego zapewnij mu odpowiednie warunki do pracy w domu, wykorzystując ćwiczenia ruchowe.
Książka „Łatwiej. Co zrobić, by szkoła i nauka szły jak z płatka” Caroline von St. Ange podsuwa kilka świetnych pomysłów na stworzenie doskonałych warunków nauki dla kinestetyka. Są proste i skuteczne. Dają radość podczas uczenia i satysfakcję z efektów. Na przykład elastyczna taśma do ćwiczeń naciągnięta pomiędzy nogami krzesła. Dziecko może zaplątać w nią stopy i poruszać nimi wbrew jej elastycznemu oporowi. Pozwoli to reagować na impulsy wynikające z potrzeby ruchu.
Kinestetycy przyjmują wiedzę całym ciałem. Uczą się podczas działania, a zatem pozwólmy im działać. Minirowerek treningowy, który można schować pod biurko, to świetne rozwiązanie do nauki w ruchu. W sumie to dwa pedały bez roweru. Poniżej opis prostego modelu z regulacją obrotów. Dziecko może korzystać z niego w trakcie nauki lub w przerwach, gdy tylko poczuje potrzebę ruchu.
Jest to proste urządzenie do ćwiczenia, które ze względu na niewielkie wymiary można schować pod biurko. Posiada manualną regulację oporu obrotów. Ten rower rehabilitacyjny pomoże dzieciom, które w celu utrzymania koncentracji w nauce potrzebują ruchu.
Kolejnym pomysłem są elastyczne taśmy, z których każda posiada inny opór. Dziecko może wykonywać ruchy rozciągające w pozycji siedzącej lub stojącej, np. podczas słuchania lekcji online. Przyłącz się do dziecka ćwicząc z jedną z taśm, by sprawdzić jak działa to rozwiązanie.
Ustal z dzieckiem odpowiedni balans pomiędzy nauką, a np. pedałowaniem na rowerze treningowym. Gdy kinestetyk zaspokoi swoją potrzebę ruchu, skupi się na swoim zadaniu w 100%! Odtwarzanie nagranych lekcji w domu połączone z ruchem da komfort i satysfakcję. To moja podpowiedź na pomoc kinestetykowi.
Rodzic, który wie czego potrzebuje jego pociecha i potrafi tę wiedzę uporządkować i zaakceptować, pomoże rozwinąć skrzydła. W sprzyjających stylowi uczenia się warunkach dziecko będzie uczyć się chętniej i osiągać lepsze rezultaty.
Janusz Korczak, "Jak kochać dziecko"
Maria Montessori, o dorastaniu dziecka